Gezilecek Tarihi Yerler

Gezilecek Tarihi Yerler

Gezilecek Tarihi Yerler

beksi-kalesi

beksi-kalesi

Batman’ın tarihi zenginliklerinden biridir sasonda Beksi Kalesi. Sason ilçesine 7 kilometre uzaklıkta yer alan Bekiş Köyünde tarihi kaleyi görebilirsiniz.

bozikan-kalesi

bozikan-kalesi

batman sason a beksi kalesini görmeye gittiniz ve Bozikan Köyünde bulunan tarihi kaleyi görmeden geçmeyin.

Hasankeyf magaralari

Hasankeyf magaralari

Tarihin karanlık çağlarından beri veya insanlığın yerleşik hayata uyum sağladığı tarihten bu yana bir barınma ve iskan yeri olarak kullanılan Hasankeyf’teki bu mağaralar, yapılış biçimlerinden hiçbir şey kaybetmeden günümüze kadar gelmiş ve her devirde bu çok fonksiyonlu özelliklerini korumuşlardır. Yaklaşık 4000 adet civarında olan bu mağaralar, milattan yıllar önce Kuzey Mezopotamya da hükümranlık sürdüren mağara devri sakinleri olan Sümerlere, Asurlulara ve Babillilere barınma merkezi olmuşlardır.

Başlı başına bir yerleşim alanı ve tarihi süreç içinde birçok medeniyetlerin merkezi olan bu mağaralara, karşı kayalıklardan birleşik kaplar esasına dayalı sifon benzeri bir sistemle, düz alanlara döşenen künkler ve kayalıklara oyulan kanallardan sonra 200 metre derinliğindeki bir vadiden de geçirilerek temiz su ulaştırılmıştır. Fizik Kanunlarına ilham olmuş çok sayıdaki su sistemleri, Hasankeyf’teki su medeniyeti içinde görmek, her zaman mümkündür

ibrahim-bey-camii

ibrahim-bey-camii

Batman Kozluk ilçesindeki Hızır Bey Camii gibi tarihe yenilmemiş bir diğer yapı İbrahim Bey Camii’dir. 1705 yılında inşa edilen İbrahim Bey Camiyi, adını banisinden alır.

Batman’ın gezilecek yerler listesinde bulunması gereken yerlerden biri de İmam Abdullah Zaviyesi’dir. Zaviyede yatan zatın Hz. Muhammed (Sav)’in amcasının oğludur.

kandil-kalesi

kandil-kalesi

Batman’da gezilecek yerden biri olan Kandil Kalesi, yapıldığı dönemlerde önemli bir yere sahipti. Tıpkı aynı ilçedeki Beksi Kalesi gibi Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir.

mala badi koprusu

mala badi koprusu

Batman, Silvan yolu üzerinde bulunan Malabadi Köprüsü, köklü bir tarihe sahiptir. 883 yılında Mervaniler tarafından yapılmıştır. inşasına başlanan köprü 1147 yılında olmuştur.

mor-kiryakus-manastiriMor Kiryakus Manastırı, eski dönemlerde Hasankeyf’e bağlı bir bölgede bulunuyor. Bölgedeki 80’e yakın kiliseler arasında önemli bir yeri vardı

seyyid-bilal-turbesi

Batman’ın hem tarihi hem de dini atmosferinin bir arada bulunduğu yerlerden biridir Seyyid Bilal Türbesi.