Batman

Batman

Batman Ait olduğu yeri bilmeli insan. Dünyaya gözlerini araladığı ilk andan sonsuzluğa doğru yol alan hayat serüveninde nereye ait olduğunu , hangi havaya soluduğu , hangi topraklarda ayakta durduğunu bilmek..

Tanımalı soluduğu havayı , ayağına takılan taşları , çiçeklerin göz kırptığı toprakları, memleket sevdası insanın sol yanını kapmalı.
Ne vakit mavi bir gök , cıvıldaşan kuşlar, yardımlaşan insanlar düşünsem bir şehir düşüyor aklıma: Batman.

Batman , Güneydoğu Anadolu topraklarında yer alan , Dicle’nin aktığı yollarda tarihi koruyan ; antik kenti Hasankeyf ile bini aşkın mağara ve tarihsel anılarıyla bir doğa harikasıdır.
Bu doğa harikası şehrin geçmişi iluh tepesinde yaşamış Sümer halkına kadar uzanmaktadır.Bu halkın yasadığı yerine bataklık bir arazi üzerine kurulu olduğu şehrin zamanla yer altına göçtüğü düşünülmektedir.
Hatta rivayet odur ki Batman şehri adına “Batmak” teriminden almıştır.

1940 yıllarında bulunan petrol ile Batman gözde bir şehir konumuna gelmiştir. Böylece bu Şehir Güneydoğu insanın ekonomik ve manevi tesiri olmuştur.
Kültürel ögelerin bir araya getirecek oluşturduğu bu huzur dolu toplum maddi ve manevi değerlerle Güneydoğunun petrol kenti olmuştur.
İnsanlığın insandan önce geldiği , yardımlaşmanın bireyselliği aştığı , taşı , toprağı , suyu huzur kokan bir toplum bütünü , güzel mi güzel memlekettir.

Size Gör Batman nasıl bir yer ? Değerli yorumlarınız Şehir dışından gelenler için Önemlidir.

Yazar: Ceren A.