HABER DETAYI

17 Mart 2019 01:42

Türkiye’de Gelecek Vaat Eden Yatırım Sektörleri

Türkiye’de Gelecek Vaat Eden Yatırım Sektörleri

Türkiye’de Gelecek Vaat Eden Yatırım Sektörleri ;  En çok kazanan sektörler hangileridir? Hangi alanlar yatırım yapacak?

Bir iş kurmak istiyorum ama ne yapmam gerekiyor? Bu soruları okuduğunuzda, bu sorulara yabancı olmadığınızı fark edeceksiniz. Aslında, bunlar herkesin yatırım yapmak ve yatırımlarından para kazanmak için aradığı sorulardır. Dünyada o kadar çok farklı iş sektörü var ki, iş sektörüne gelince hangi sektörün kazanacağını tahmin etmek zor. Bunun nedeni, yatırım yapılacak iş alanı hakkında yeterli bilginin paylaşılmaması ve işin inceliklerinden bahsetmemektir. Yatırım yaparlarsa para kazandıracak iş sektörleri nelerdir?

Türkiye hızla gelişen bir ekonomiye sahip. Coğrafyaya göre hem batı hem de doğu ile yakın ekonomide. Bu nedenle, Batı’nın gelişmesinden uzak olmayabilir, ne de Doğu’nun ihtiyaçlarına kayıtsız kalamaz. Bu nedenle, Türkiye’nin coğrafi avantajından yararlanmak isteyen yatırımcılar için katma değer, daha yüksek yatırımlara yönelmek için çok önemlidir. Gelecek 10 yılda büyük iyileşme gösterecek ve yatırımcının yüzünü güldürecek 5 sektörü açıklayalım.

Bilgi ve Teknoloji Sektörü

Dünyadaki teknolojik gelişmeler baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Bu teknolojik gelişmelere yabancı olmak çok akıllıca bir davranış değildir. Türkiye’nin gelecekteki teknolojiye ve yeniliğe yaklaşımı BT sektöründe olacaktır. Bu bağlamda nanoteknoloji, genetik, biyoteknoloji, yeni nesil nükleer yakıtlar, nükleer teknolojiler, hidrojen ve yakıt hücresi teknolojisi, süper iletken teknoloji, bilgisayar yazılımı, programlama, alan olarak kodlama, Türkiye’nin geleceği en önemli sektörler olacaktır. Bu nedenle, bilgi ve teknoloji alanına yatırım yapmak, büyük kazanımlar elde etmek için kapıyı açmakla eş anlamlı olacaktır.

Tekstil Endüstrisi

Çin’in son on yıldaki ucuz işgücü avantajı nedeniyle, dünya tekstil pazarının üçte ikisi ucuza mal olduğu için ucuz bir pazar pazarlaması nedeniyle Çin’in elinde. Bu durumda, tekstil ihracatçısı Türkiye’nin zararına açıktır. Ancak, Çin’de üretilen ürünlerin büyük çoğunluğunun kalitesi hepimiz tarafından bilinmektedir. Böylece kalite, dar alandaki talebe cevap verme hızı, esneklik, tekstil ihracatında halen Türkiye’nin AB pazarlarına yakınlığı gibi nedenlerle bu alanda avantajlı bir konuma sahiptir. Bu konular dikkate alındığında, tekstil sektöründeki yatırımlar uzun vadede yüksek katma değer sağlayacak. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin bu alandaki büyük şirketlerden yararlanmaları beklenmektedir. Çünkü son döviz kuru değişiklikleri büyük firmaları sarstı.

Elektronik Sektörü

Elektronik ürünlerin insan yaşamına kattığı rahatlığı göz önünde bulundurarak herkesin elektronik cihazlardan vazgeçmeye istekli olması arzu edilir. Cep telefonları, buzdolapları, çamaşır makineleri, televizyonlar, elektrikli fırınlar, cep telefonları, bilgisayarlar, çoğalabildiğimiz bu ürünler hayatımızın merkezinde. Hiçbirinden vazgeçmek neredeyse imkansız. Tüketiciye dayalı bu ürünlere duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle, tüketici elektroniği sektöründeki yatırımların büyük bir getiri sağlayacağı yadsınamaz. Elektronik ürün satan mağaza sayısının önümüzdeki 10 yıl içerisinde artacağı tahmin edilmektedir.

Sağlık Sektörü

İnternet teknolojisinin gelişimi, televizyon yayınları ve bilgiye erişim kolaylığı ile insanlarda sağlığın gerçekleşmesi söz konusu. Artan gelirle insanlar sağlıklarına daha fazla dikkat etmeye başladı. Organik ürün tüketimi, ilaçsız tedavi yöntemleri son trendler olarak dikkat çekiyor. Diğer taraftan, sağlık sektörü dünyada yıllık 25 milyar dolarlık işlem hacmi yaratmıştır. Sektörün 10 yılda 50 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor. Bu nedenle alternatif tıbba yatırım yapacak kişiler, ilaçsız tedavi yöntemleri, bitkisel tedavi, destek gıdaları, organik tarım gibi alanları dikkate almalıdır. Özellikle, bu alanlarda açılacak özel hastaneler, tesisler ve klinikler önemli bir kazanç kapısı olacaktır. Öte yandan, sağlık turizmi önümüzdeki yıllarda gündemdeki ana konular olarak görünmektedir.

Çevre ve Geri Dönüşüm Sektörü

Sanayileşme iyidir ve aynı zamanda sanayileşme tarafından tahrip olan çevresel sorun başımıza gelir. Çevrenin aşırı tahribatına neden olan piller, plastik atıklar, petrokimya atıkları, çevre gibi kimyasal atıklar

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.