HABER DETAYI

26 Kasım 2019 01:29

SGK Devlet İmplantı Karşılıyor mu

SGK Devlet İmplantı Karşılıyor mu

İmplant tedavisi giderek daha yaygın bir diş tedavisi türüdür. Son derece sağlam bir tedavi yöntemi olduğu için hastalar tarafından tercih edilir ve uygulanır. Dişlere verdiği kuvvete ek olarak estetik açıdan güzel görünmesini sağlar. Bu gerçekleştiğinde, birçok kişi bu tedaviden yararlanmak istemekte ve devlet ve üniversite hastanelerine başvurmaktadır.

Çünkü ağız ve diş sağlığı tüm vücudu ilgilendirir. Dişlerimizde ortaya çıkan sorunlar çözülmedikçe, vücudun diğer bölgelerinde rahatsızlık yaratmak mümkündür. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Bununla birlikte, diş tedavileri genellikle pahalı tedavilerdir. Özel muayenehanelerde veya hastanelerin diş polikliniklerinde, fatura tutarlarının çok yüksek olduğunu görebiliriz. İmplant tedavisi almak istemesine rağmen birçok insanın pes etmesinin nedeni budur.

SGK hangi koşullarda implant ücretini karşılayacak?
Dişlerini implante etmek isteyenler, SSI’nın çoğu durumda implant tedavisi maliyetini karşılamadığını bilmelidir. Bunun nedeni estetik bir uygulama kapsamında değerlendirilmesidir.

Ancak, bazı durumlarda estetik olmayan kabul edilir. Hastanın implant uygulaması yoksa, yaşam kalitesinde bir azalma varsa, SSI, implanttan başka bir seçenek yoksa maliyetleri girer ve karşılar. Bu durumlar aşağıdaki gibidir.

  • Kemikte doku kaybının olması gerektiğinden daha fazla olduğu durumlarda
    Alt ve üst çenenin tek taraflı keskinliği
    Yarık dudak ve damak gibi doğuştan problemlerle ilgili vakalarda

SGK İmplant Ücreti Nedir?
Bu gibi durumlarda, sağlık kurullarının raporu son derece önemlidir. Dişlerin genel sağlık durumunu belirleyen bu rapora göre, tedavi aşamasında ne kadar harcanacağı ve tedavinin gerekli olduğu koşullara karar verilir.

Bu rapor, SGK tarafından yapılan implant ödemeleri için de önemlidir. Raporun içeriğine bağlı olarak, SSI genellikle çene başına 4 implant öder. Her işlem ücreti olarak belirlenen fatura tutarı 90 TL’dir.

Ancak, bazı durumlarda bu miktar artar. Örneğin, günlük hayatta ihtiyaçlarını başkalarının yardımı ve desteği olmadan karşılayamayan ve gerekli işlemleri yapamayan savaş gazileri her implant ücreti için 700TL ile faturalandırılır.

Ancak, engelli vatandaşlar için istisnai bir uygulama var. % 40 veya daha fazla yaşayamayan engelli bireylerin tüm diş tedavileri kurum tarafından karşılanmaktadır. Bunun için gereken şartlar, engellilerin engelliliklerini kanıtlamak ve tıbbi kurul raporlarıyla belgelemek.

İmplant Tedavisi İçin Adımlar

Ağız ve diş sağlığı alanındaki tıbbi gelişmeler arasında, son yıllarda birçok kişi tarafından tercih edilen implant uygulamasına büyük ilgi gösterilmiştir.
Bu uygulamanın devlet hastaneleri veya üniversiteler tarafından tercih edilmesini isteyenler aşağıdaki prosedürleri izlemelidir.

Bilindiği gibi devlet sağlık kurumlarında muayene olmak isteyenler için randevu sistemi getirildi. Bu nedenle, devlet hastanelerinde veya üniversitelerde implant başvurusu yapmak isteyenlerin önce bir randevu alması gerekir.

Randevular, 182 sayılı Sağlık Bakanlığı randevu sistemi ile veya çevrimiçi olarak yapılabilir.
En geç 1 ay sonra verilen randevu tarihinde hasta ilgili kuruma gider ve sınava girer. ve muayeneyi yapan doktor uygun görürse tedaviyi başlatmak için ilgili bölüme havale edin.

Başvuru bölümünde ayrıntılı bir diş muayenesi yapıldıktan sonra, gerekli tanı konulduktan sonra hasta hemen tedaviye başlar.
İmplant tedavisine başlamak için üniversiteler tercih edilmelidir. Üniversiteler bu tedavinin başlangıcında son bir tarihte randevu aldıklarından, devlet hastaneleri aylar sonra vermektedir.

Hasta tercihine göre özel bir hastanede tedaviye devam etmek isterse, kendisi hakkında rapor alır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.