HABER DETAYI

11 Mart 2019 11:33

Pazarcı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Pazarcı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Pazarcılık Çok eski tarihten bu yana var olan bir meslektir. Bu tercih edilen bir meslektir, çünkü küçük sermayeyle yatırım yapılabilecek bir işletmedir. Ayrıca, vergi, iş gücü ve piyasadaki iş yeri kirası gibi düşük maliyetli faktörler nedeniyle piyasaya cazip geliyor. Bununla birlikte, her meslekte olduğu gibi pazarlamacı olmak için belirli şartları yerine getirmek gerekir. Yani pazar yerinizde bir tezgah açamazsınız.

Pazar yeri nedir, yapılması gereken belgeler nelerdir, pazarlamacılar ne kadar kazanır?

Pazarlama yaparak, belediyenin kurduğu veya belirlediği açık veya kapalı pazarlarda para kazanmak istiyorsanız, önce izin almalısınız. Piyasada resmi izinle satabilirsiniz. Aksi takdirde, ürünlerinize belediye polisi tarafından yapılan denetimlerde ve cezai işlemlerde el konulabilir. Peki pazarda ne yapmanız gerekiyor?

Satış için pazarda yerler belirlenmiştir. Bu yerlerin tespiti, kiralanması ve satışı belediye meclisi tarafından yapılır.

Açık pazarlarda satış yerleri tahsis ile sağlanmaktadır. Kapalı pazarlarda satış yerleri sınırlı bir süre için tesis metodu ile kiralanmaktadır. Bu sayede kiralanan yer aynı zamanda tapu siciline tescil edilir. Kiralama süresi en fazla 10 yıldır. Bu sürenin sonunda, kiralama süresi uzatılabilir.
Belediye, ister açık ister kapalı pazar olsun, pazardaki yer tahsisi için belirli kriterleri belirlemiştir. Buna göre, pazarda yeri olmayanlara, pazarın bulunduğu belediye sınırları içinde yaşayanlara öncelik verilmektedir. Aynı belediye sınırları dahilinde bir kişiye en fazla 2 pazar payı tahsis edilebilir.

Belgeler ve Koşullar
Belediye meclisinin pazara girmesine izin verilen bir yer kiralamak yeterli değildir. Ayrıca aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekir:

Meyveler, sebzeler veya diğer gıda ürünleri ile belediyenin pazarda kullanabileceği diğer malzemeler satılmalıdır.
Kayıt, meslek odasına yapılmalıdır.
Vergi yükümlülüğü tesisi inşa edilmelidir.
Kişi ile ilgili pazar yeri sözleşmesi.
Pazarlamak için Ne Kadar İhtiyacınız Var?
Pazarlamak için bazı donanımlara sahip olmanız gerekir. Sıfır alabileceğiniz gibi ikinci el demirbaşlar da alabilirsiniz. Ancak, her iki durumda da, bunun bir maliyeti gerekir. Pazarlama için hangi malzemeleri satın almanız gerekiyor?

Piyasaya sürmeniz gereken temel malzemeler:
Güneş ve yağmurdan korunmak için güneşlik şemsiyesi, çadır veya gölgelik
İhtiyaç durumunda tezgah ve portatif masa
Bel çantası veya önlük para koymak için
Tartı
Hesap makinesi
Ürün fiyatına sahip etiketler
Demirbaşlar düşünüldüğünde 2.500 TL’ye kadar temel malzemeler sağlayabiliriz. Bunun dışında kiraladığınız pazar yeri için belediyeye kira ödeyeceksiniz. Bu kira yerinizin büyüklüğüne göre değişir. Örneğin, 8 metrekarelik bir arsa için günlük 91 TL kira sağlanıyor. Mesleğin fiyatı pazar yerine ve belediyeye göre değişmektedir.

Ne Kadar Kazanıyor? Pazarlama yapmak isteyenlerin pazarda para olup olmadığı, pazarlamacıların ne kadar kazandığı ve pazarın ne kadar kazandığı hakkında sorular var. Öyleyse, piyasadan ne kadar para kazanıldığına daha yakından bakalım.

Pazardan günlük olarak kazanılacak para, sattığınız ürüne, ürünün maliyetine, mesleğinizin fiyatına, aldığınız ürünün israfına ve işçi istihdam ederseniz istihdam ettiğiniz ücretlere göre değişecektir. Bu konular göz önüne alındığında, en kötü koşullarda, bir pazarlamacı günde 200-300 TL arasında bir net elde edebilir.

Piyasada çok kazanmak için ne yapılmalı?
Pazarlamayı doğru yapan ve müşteri ilişkilerini iyi yapanların, çok fazla para kazanmanın yanı sıra farklı yerlerde pazarda yer alarak kiralayarak daha çok kazandıklarını söyleyebiliriz.

Pazarda çok para kazanmak için bu önemli noktaları aklımızda tutmamız gerekir:

Kaliteli ürünler getirmelisin. Örneğin, çürük ürünler satarak adınızı silmemelisiniz.
Ürününüze güvendiğinizi göstermek için müşterinin ürünleri seçmesine izin vermelisiniz.
Kaliteli ürünleri uygun fiyatlarla satmalısınız.
Serbest bırakılmadan müşteri ile dost olmalısınız.
Giysilerinize dikkat etmek zorundasınız, temiz ve müşteriye dışarı çıkması gerektiğini gösteren işe saygılı olun.
Müşteri pazarlık yaparsa, müşterinin kalbini küçük bir indirim ile kazanmalısınız.
Cömert olmalısın.
Gereksiz ve yorgun hissetmemeniz için, ürünlerin fiyatlarını makine üzerindeki etiketlere ayrı olarak yazmalısınız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.