HABER DETAYI

3 Mayıs 2020 01:46

Online Satışları Arttırmanın Kolay Yolları

Online Satışları Arttırmanın Kolay Yolları

Online Satışları Arttırmanın Kolay Yolları ; Web Sitenizin Satın Alma Süreci Nasıl Geliştirilir

Küçük işletmelerden büyük şirketlere kadar, karı artırmak 1 numaralı hedeftir.

Bir işletme sahibi olarak, ana amacınız ve enerjinizin büyük bir kısmına odaklandığınız şeydir. Ancak, neyin eksik olduğunu görmek ve gerekli değişiklikleri yapmak – özellikle markanıza çok yakın olduğunuzda – zor olabilir.

Neyse ki, satın alma sürecinizi iyileştirmenin ve yakın gelecekte sonuçları görmenin yolları konusunda hiçbir sıkıntı yok.

İster ürün ister hizmet tabanlı bir işletme yönetin, çevrimiçi satışları artırmanın 7 yolu:

1. iyi görünüyor kullanıcı dostu bir web sitesi var.

Bu açık görünebilir, ancak bir tuğla ve harç mağazası olmasa bile kaç küçük işletme sahibinin çevrimiçi varlığını ihmal ettiğine şaşıracaksınız.

Kullanıcı deneyimini unuttukları satışa o kadar odaklanırlar ki. Sonuç olarak, ziyaretçiler aradıklarını bulamıyorlar, glitchy sayfaları ve eski içeriklerle güreşiyorlar ve başka bir yere gidiyorlar.

Unutmayın, birçok kişi telefonlarına göz atacak ve / veya satın alacaktır, bu nedenle buna göre optimize edin.

2. Gerçekten başka bir şey söylemeyin.

Ürününüzün neler yapabileceğini abartmayın veya hizmetlerinizi fazla satmayın. Bu sadece uzun vadede itibarınıza zarar verir ve müşterilerinizin ve takipçilerinizin sadakatini kazanmanızı önler.

İlk kar elde edebilirsiniz, ancak insanlar geri dönmeyecek, olumsuz yorumlar bırakacak ve ailenize ve arkadaşlarınıza söyleyecektir.

Tabii ki, etkili bir şekilde pazarlamak istiyorsunuz, ancak koçluk hizmetlerinin kesinlikle altı haneli bir gelire yol açacağını veya cilt bakım ürünlerinizin 20 yaşını genç göstereceğini iddia etmeyin.

Sattığınız her şeyin avantajlarını paylaşırken dürüst ve şeffaf olun.

3. SEO’ya zaman ayırın.

İşletmenizin Google’da bulunmasını istiyorsunuz, ancak rakiplerinizi araştırmazsanız, doğru anahtar kelimeleri (uzun kuyruklu anahtar kelimeler dahil) seçmezseniz ve web sitenizi düzgün bir şekilde optimize etmezseniz bu gerçekleşmez.

Örneğin, bir düğün planlayıcısı “Vancouver’da düğün planlaması” etrafında kampanyalar oluştururken sert bir rekabetle karşılaşacaktır.

Sonbahar çiçek aranjmanları, benzersiz cupcakes, zarif Bohemian düğün dekoru, kokteylleri ve benzeri şeylerden uzak dururken düğün trafiği ile ilgili anahtar kelimeler etrafında hedeflenmiş, uzun kuyruklu içerik oluşturabilir. rekabet.

4. Bir aciliyet duygusu yaratın.

Kullanıcılar sitenize yalnızca bir yıl önceki bir teklifin hala ön ve merkez olduğunu görmek için geldiyse, bu hayal kırıklığı yaratır ve insanlara işinize ne kadar enerji harcadığınızı veya hala iş yapıyorsanız merak etmenizi sağlar.

Satın alma sürecinizi iyileştirmek istiyorsanız, müşterilerin sınırlı süreli bir teklif veya sezonluk bir satış olsun sunduğunuz şeyin değerini anlamalarına yardımcı olmak önemlidir.

5. İçeriğin kral olduğunu anlayın.

Bunu uzun zamandır duyuyoruz ve hala çok alakalı! Arama motorları yeni ve kullanışlı içerikleri ödüllendirir. Kullanıcı dostu bir web sitesinin bazı özellikleri şunlardır:

• Ayrıntılı, benzersiz ürün açıklamaları

• Ürün veya hizmetinizle ilgili ilginç konular hakkında blog makaleleri

• Tüm müşterilerinizin sorularını yanıtladığınız bir SSS sayfası

6. İncelemeleri izleyin ve yanıtlayın.

Spiegel Araştırma Merkezi, 2017’ye göre, alışveriş yapanların yaklaşık% 95’i bir satın almadan önce çevrimiçi incelemeleri okuyor.

Google My Business’tan Yelp’e, olumsuz ya da olumlu olsun, bilgilerinizi paylaşma ve müşteri geri bildirimi alma olanağına sahipsiniz.

7. Süper sosyal olun.

Bir sosyal medya varlığına ihtiyacınız var ve içerik pazarlama hikaye anlatımına odaklanma zamanı geldi. Kullanıcılar yalnızca çevrimiçi incelemeleri ve ne kadar duyarlı olduğunuzu kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda neyi tanıttığınızı ve ne sıklıkta aktif olduğunuzu da görürler.

Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram dahil olmak üzere hedef pazarınızın kullandığı başlıca platformları stratejileriniz olmalıdır.

Kitlenizi ihmal etmeyin ve onlar sizi ihmal etmeyecekler! En iyi sonuçları elde etmek için enerjiyi şimdi strateji oluşturmaya değer.

Markanız ne olursa olsun, çevrimiçi satışlarınızı, marka bilinirliğini ve bağlılığını artırmak büyük bir zorluk olabilir.

Ödüllü web geliştirme ve dijital pazarlama şirketi eVision Media’nın kurucusu Susan Friesen, bir Web Uzmanı, İş ve Pazarlama Danışmanı ve Sosyal Medya Danışmanıdır. Çevrimiçi iş varlıklarını oluşturmak için gerekli bilgi, beceri ve destek eksikliğine sahip olan girişimcilerle birlikte çalışıyor.

Susan ve ekibi ile çalışmanın bir sonucu olarak, müşteriler çevrimiçi pazarlamalarının güvenilir ve özenli ellerinde olduklarını bildikleri için kendinden emin ve rahatlamış hissederler, böylece her birine rehberlik etmek için mükemmel bir destek sistemine sahip olmak için işlerini gönül rahatlığıyla inşa etmeye odaklanabilirler. yolun adımı.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.