HABER DETAYI

18 Ekim 2018 00:57

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Bireysel veya kurumsal tüm banka işlemleri, Merkez Bankası veri tabanında mevcuttur. Kayıtlardaki tüm banka faaliyetleri, bireyin veya kurumun kredi notunu belirler. Kredi notu bankalar ve bankalar için referans notu bu kredi notuna göre işlem yapabilir. Yani bir bankadan kredi almak istediğinizde yapılacak ilk işlem kredi notunu öğrenecektir.

Kredi notunun oluşturulması ve kredi puanının buna göre artırılması durumunda kullanılan banka hesabı veya hesabındaki işlemler, nakit akışı, para girişi, çıktı, havale ve EFT işlemleri, kredi kullanımı, kredi kartı kullanımı ve Kullandığımız bankacılık işlemleri olarak belirlenen tarih.

Bir kredi notu için yeterli ve bu nedenle temiz bir kayıt için sadece aktif bankacılık işlemlerinde olmak yeterli değildir. Bazen, bir bankaya bir kredi uygulandığında, belgelendirilmiş bir gelir tablosu vardır, ancak olumsuz bir cevap elde edilebilir.

Kredi notu sırasındaki düşük puanın en önemli nedeni ödemelerdeki gecikmelerdir. Herhangi bir kredi kullanımı durumunda (tüketici kredisi, ipotek, araç kredisi vb.), Taksitler önceden belirlenmiş tarihlerde ödenmelidir. Bu bile bir günü aşan kredi notunu düşürür.

Kredi kartı, hesap kapatma tarihinden sonra ödeme için on günlük bir süreye sahiptir. Bununla birlikte, unutulan ödemeler kredi puanını azaltır. Ayrıca, tüm kredi kartı yerine toplam borcun asgari tutarı ödendiğinde, bu puan üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır. Geçmişte, sözde kara liste, kredi notunun en düşük seviyede kalmasına neden olmak için kullanılmıştır.

Bugüne kadar kaydedilmiş işlemler hakkında bir kredi notu nasıl elde edilir çeşitli yollarla yapılabilir. Kullanılan banka hesabı ve daha sonra kullanılan internet bankacılığı sistemdeki Nakit gereksinimleri menüsünde bulunan Risk Raporu sekmesinden öğrenilebilir. Böyle bir hesap yoksa, Kredi Bürosu (KKB) içindeki Findeks veri merkezi sisteminin kredi notu sorgulanabilir. Banka şubelerinden kredi başvurusunda bulunduğunuz kredi notunuz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ücretsiz kredi notu öğrenmenin kısa yolu : çalıştığınız bankadan rahatlıkla öğrenebilirsiniz

Findeks Kredi Notu ücreti: 4,50 TL +KDV = 5.13 TL denk gelmektedir.

Findeks Kredi Notu Bileşenleri nelerdir ?

En önemli etken Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30
Mevcut Hesap ve Borç Durumları %25
Yeni Kredi Açılışları %20
Kredi Kullanma Yoğunluğu %15
Diğeri %10

Turkcell Kredi notunu nasıl öğrenebilirim ?
Kredi notunuzu TCKN boşluk DOĞUM Yılınızı yazıp 1122 e göndererek öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzu yükseltmek için ne yapmalısınız?

Kredi notu nasıl düzeltilir öncelik ile Borçlarınızı bütçenize göre ödemelisiniz. Borçlarınız aylık gelirinizi aşarsa ve düzenli kredi ödemeleri yapamazsanız, yapmanız gereken krediler bu terimi uzatmaktır. Bu nedenle daha kolay bir ödeme planı ortaya çıkacak. Bunu yaparsanız, kredi notunuz artmaya başlayacaktır.

Farklı bankalardan borç almanız ve borca ​​girmeniz ve tüm borçlarınızı tek bir çatı altında birleştirmeniz gerekiyor. Tüm borçlarınızı tek bir kredi ile birleştirirseniz, ödeyeceğiniz bir yer ödersiniz. Yani terimini uzatabilirsin. Bize rahatça ödeme yapıyorsun. Yani kredi puanınız biraz daha yüksek olacak.

Borçlarınızı ödemenin diğer kolay yollarından biri de ipotek yapabileceğiniz herhangi bir gayrimenkulünüz varsa, ipotekli olacağınız gayrimenkulün değerinin yüzde 50’sine kadar kredi limitinizi artırabilirsiniz. Böylece, bir bankada kredi kartı ve ya kredi borçları toplayabilir ve 36 aylık bir süre ile geri ödeme yapabilirsiniz.

Yapılandırırken borçlarınızı zamanında ödemek zorunda olduğunuzu unutmayın. Bir gün geciktirseniz bile, kredi notumuz tekrar düşer. Bu nedenle, vadeden sonra asla borçlarınızı ödememelisiniz. Tüm borçlarınızı tam vadede ödemek, kredi notunuzu artı puan olarak artıracaktır.

Bankalar, krediden önce veya sonra size bir kredi taksitli kredi sunabilir. Böyle bir talep alırsanız, oturun ve müzakere edin. Kendi bütçemiz gereği taksitlendirme sonucunda ödemeniz daha kolay yapılır, talepleriniz değerlendirilir ve uygun ödeme planı oluşturulur. Böylece borçlarımızı öderken kredi notunuz artmaya devam edecektir.

Aslına bakılırsa, bankalar geç ödemelerden veya takip edilen kredilerden çok memnun değiller. Çünkü bu tür girişimlerden uzak durmaktadırlar, çünkü riskli bir kredinin mevcudiyeti ve aşırı sarfiyat oranı piyasadaki bankanın güvenini sarsacaktır. Borçlanmayan kredilerin geri çekilmesi süreci oldukça uzun olduğu için, bankalar genellikle müşterileri ile ilgilenmektedir. Krediyi takip etmeden banka ile görüşerek uygun bir ödeme planı da oluşturabilirsiniz. Bu genellikle bankalar için uygundur.

Çünkü daha önce bahsettiğimiz nedenlerden dolayı, bankalar müşterileri ile anlaşmayı tercih ediyor. Borçlarınızı vadesini istediğiniz şekilde ödemeyi kabul ederseniz hem kredi notunuz yükselecek hem de borçlarınız kapalı olacaktır.

Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı ?

Kredi Notu Aralığı Risk Grubu Kredi Kullanma İhtimali
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

2019 da Yeni Güncelleme ile E-Devlet sisteminde ücretsiz bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken PTT den E-devlet şifresi alıp sisteme giriş yapmak.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

 • Duygu asli 7 Ocak 2019 04:25 CEVAPLA

  Halk bankası hesabim var mobil uygulama ile sorguladım 2 gün sonra bana 1070 dedi kredi çekmek için bu puan yeterlimidir ?
  Teşekkür ederim cevabınız için takipteyim

 • admin 8 Ocak 2019 01:34 CEVAPLA

  CEPTETEB : EK BELGE ve – KEFİL İSTEMİYOR
  ENPARA.COM : EK BELGE ve – KEFİL İSTEMİYOR
  ING E KREDİ : BAŞVURU ve – KEFİL İSTEMİYOR
  AKTIF BANK : BAŞVURU ve – KEFİL İSTEMİYOR
  Bu bankalara başvuru yaparak kredi alabilirsiniz. 1 ay içerisinde çok sorgulama yaptıysanız bu kredi notunuzu dahada düşürecektir.