HABER DETAYI

30 Nisan 2020 03:27

Kısa çalışma ödeneği başvuru koşulları neler

Kısa çalışma ödeneği başvuru koşulları neler

Kamu bankaları, özel bankalar ve devlet kurumları, koronavirüsün etkilerini azaltmak için harekete geçti. Kısa süreli çalışma ödeneği başvurusunun, anti-koronavirüs önlemleri bağlamında dinlenmeyi ve işgücünün azaltılmasını teşvik etmesi amaçlanmıştır. Başvuru İŞKUR tarafından gönderilecek, ancak bu destek sadece 3 ay sürecek.

Kısa süreli çalışma ödeneği nedir?
Kısa vadeli ücret, şirketlerin çalışmaya devam etmesini sağlayan bir devlet fayda modelidir. Çalışanlarını işten çıkarmak zorunda olan şirketler bu ödenek nedeniyle personel kısıtlamalarına tabi olmayacaktır. Genel çalışma sürecini haftada bir kez bir üçüncü tarafa geçici olarak azaltan veya uygulama koşulları nedeniyle koronavirüs nedeniyle faaliyetlerini kalıcı olarak askıya alan işverenlere kısa süreli çalışma ödenekleri verilir.

Kısa süreli çalışma ödeneğinin avantajları nelerdir?
İşyerindeki kısa çalışma süresi kapsamında personel için geçerli haftalık çalışma süresini tamamlayın. KUR mesai saatleri dışında faydalanır. Ödeme, çalışanlara her ayın 5’inde PTT Bank üzerinden yapılacaktır. Ayrıca, sigorta ödemeleri devam edecektir.

İşKUR web sitesinde yayınlanan konuyla ilgili yapılan kısa çalışmada yapılan açıklamaya göre, işçilere 1.750 TL saatlik çalışma ödeneği verilecek. Ücretlerin geri kalanı işverenin talebi üzerine tamamlanır. Aynı zamanda genel sağlık sigortası primleri İŞKUR tarafından verilmektedir.

Kısa işleri işe uygulayabilme;

İşverenler, işyerindeki iş sürecinin sektörel, bölgesel veya genel olarak ikna edici krizler nedeniyle önemli ölçüde azaltılacağı veya kesintiye uğrayacağı için İŞKUR’a başvurmalıdır. Başvurunun ardından, KUR-İş Müfettişi uygunluğu test edip belirlemek ve yerin bu durumdan etkilenip etkilenmeyeceğini belirlemek için işyerine gidecektir.

Söz konusu şirket bu durumdan etkilenmiyorsa. Ödeme işlemi asla açılmaz. Ama ilgileniyorsa. Kısa vadeli ödemeler için işlem kısa süre içinde başlayacaktır. Çalışanlar ödemeyi alıp almayacaklarını ve İŞKUR İletişim Merkezi’nden ne zaman alacaklarını bileceklerdir. Ayrıca e-Devlet aracılığıyla ilgili alanları doldurarak da bilgi alabilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.