HABER DETAYI

16 Mayıs 2020 23:34

İşyerinizde Ekip Çalışması Önemli mi

İşyerinizde Ekip Çalışması Önemli mi

İş yerinizde Ekip Çalışması Önemli mi ; Diğer insanlar kararlılıkla motive olurlar. Yaptıkları işi önemsiyorlar, örgütleri tarafından değerlendiklerini biliyorlar ve başarısına önemli bir katkıda bulunabiliyorlar. Organizasyonları canlılık ve mükemmellik kazandırır.

Yüksek Performanslı ekip çalışması, ortak bir görevi yerine getirmek için birlikte çalışan bir grup insandan daha fazlasıdır. Performanslarına ilham veren ortak bir vizyonu ve amacı vardır. İşlerinden sorumlu hissediyorlar, sorunları çözüyorlar, kararlar alıyorlar ve kendilerini organizasyona tamamen yatırıyorlar. Bir takımın Yüksek Performansa ulaşması için amaçlarını, çalışma normlarını, özelliklerini ve istenen performans sonuçlarını belirlemeleri için zaman tanınmalıdır.

Yüksek Performanslı ekipler, tüm süreç boyunca örgütlenen ve başarılarından tam sorumluluk alarak güçlenen, kendi kendini yöneten, çok işlevli insan grupları olarak tanımlanmıştır. Yüksek Performanslı ekip çalışması yapabilmek için bazı unsurların mevcut olması gerekir.

Ekip çalışması modeli içinde, ekip üyeleri tarafından üç unsur anlaşılmalıdır. Bunlar tüzük, tasarım ve ilişkiyi içerir.

 1. KİRALAMA (veya “neden”) ekibin neden var olduğunun tanımıdır ve ekip üyeleri için açıklık sağlar. Müşterilere, amaca, ekip hedeflerine ve ekip vizyonuna odaklanır.
 2. TASARIM (veya “ne”) ekibin sistemlerinin ve yapısının mimarisidir. Temel çalışma süreçlerine, rollere ve sorumluluklara, prosedürlere ve normlara ve sistemlere odaklanır.
 3. İLİŞKİ (veya “nasıl”) ekip üyelerinin birbirleriyle nasıl ilişki kuracaklarını anladıkları alandır. Bu unsurda odak noktası güven ve saygı, iletişim, uyum ve sinerji üzerinedir.

Yüksek Performanslı ekiplerde bu alanlar bağımsız değildir. Hepsi birbirlerini ve takımdan beklenen sonuçları etkiler. Bununla birlikte, gelişimlerini yönlendirmesi gereken bir dizi vardır. Bir takımın tasarlanabilmesi için sözleşmenin açık olması ve ilişki sorunlarını azaltmak için bir ekibin iyi tasarlanmış olması gerekir.

Ekibin tüzüğü, tasarımı ve ilişkisi kurulduktan ve üzerinde anlaşmaya varıldığında, ekip aşağıdaki özellikleri gösterecektir:

 • Paylaşılan bir görev
 • Özerklik ve otorite
 • Karşılıklı bağımlılık ve paylaşılan liderlik
 • Geniş tanımlanmış işler
 • Kararlara anlamlı katılım
 • Daha yüksek performans

İş yerinde Bir ekip çalışması ortamında, grubun kolaylaştırıcı rehberlikle kendi kendini yönetmesi sağlanır. Bu mümkündür çünkü çekirdek süreçler etrafında organize edilmiştir ve çalışanlar birden fazla beceriye sahiptir, prensiplere tabidir ve birbirlerini ortak olarak görürler. Ayrıca ortak liderlik atmosferi sergilerler ve kararlar verebilirler.

Yüksek Performanslı liderler, tüzüklerini, tasarımlarını ve ilişkilerini anlamalarına yardımcı olarak ekip çalışması oluştururlar. Güçlendiren liderlerin vizyonu ve bunu tüm ekiple geliştirme ve paylaşma yeteneği vardır. Bu paylaşılan vizyon için güçlü bir motivasyon ve tutku tarafından yönlendiriliyorlar.

Ayrıca, bu tür liderler ekip üyeleri arasında yüksek düzeyde uyum ve güven tesis edebilirler. Ekip üyelerini kontrol etmek ve zorlamaktan kaçınırlar. Aksine, ekip üyelerinden kararlaştırılan hedeflere ulaşma yönünde yüksek bir coşku uyandırır ve teşvik ederler.

Ancak, bu noktaya gelebilmek için liderlerin ve ekip üyelerinin belirli süreçler üzerinde çalışması gerekir. Ekip çalışması oluşturmaya yönelik süreçler şunları içerir:

 1. Takımların nasıl çalıştığını anlama
 2. Etkili toplantı yönetimi becerilerini öğrenme
 3. devretme
 4. Ekip üyelerinin rollerini ve sorumluluklarını açıklığa kavuşturmak.
 5. Performansı ölçmek, hedefler belirlemek ve ilerlemeyi izlemek için bir sistem

Bir takım başarılı bir şekilde yüksek potansiyelden yüksek performansa geçtiğinde, üç sonuç görülebilir. Yapabilirler:

 • Yeni iş taleplerini karşılamak için hedeflerini artırın
 • En tehditkar sorunları ve engelleri başarıyla tanımlayın ve ortadan kaldırın
 • Belirlenen hedeflere ulaşmak için eylem planlarını etkili bir şekilde geliştirmek ve uygulamak

Ekibiniz bu seviyede mi performans gösteriyor? Dünyanın dört bir yanındaki kuruluşların sürekli değişen dinamikleriyle yüzleşmeye daha hazır olacaksınız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.