HABER DETAYI

10 Mart 2019 02:38

İş Kurmak İçin Sermaye Bulabileceğiniz Kaynaklar

İş Kurmak İçin Sermaye Bulabileceğiniz Kaynaklar

İş Kurmak İçin Sermaye Bulabileceğiniz Kaynaklar

Herkesin hayallerinden biri, kendi işini kurmak ve işin patronu olmaktır. Çoğumuzun bile kurmak istedikleri iş için mükemmel fikirleri var. Ancak, bu parlak fikirler, yetersiz sermaye nedeniyle sıklıkla ortadan kalkar. Ancak son zamanlarda, parlak iş fikirlerinin uygulanmasını destekleyecek birçok proje olmuştur. Bu kurumlar sayesinde iş fikrinizi gerçekleştirerek kendi işinizin patronu oluyorsunuz ve ekonominizi destekleyerek ülkenizin gelişiminde rol oynuyorsunuz. Fakat bir iş kurmak istiyorum, ancak kurumların sorusuna cevap verecek parayı nereden bulabilirim?

Bu yazıda, bir iş kurmak isteyen insanları destekleyen yerleri inceleyeceğiz.

Para ve Finansman Destekleyen Yerler
Bir iş kurmak istiyorum, ancak parayı nerede bildiğimi söylerseniz, sorunuzu 5 mekana cevaplayabilirsiniz;

KOSGEB
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Geliştirme ve Destek İdaresi olarak da bilinen KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek için bir isim olarak ortaya çıkan bir devlet kurumudur. Bugüne kadar binlerce insanı çalıştıran KOSGEB, son yıllarda verdiği ücretsiz hibe kredisi ile birçok girişimcinin yüzünü güldürmeyi başardı. KOSGEB, Türkiye’deki en önemli girişimci destek kurumudur.

KOSGEB hibe kredisinden yararlanmak çok basittir. Öncelikle, KOSGEB’in resmi İnternet sitesinden desteklenen iş alanlarına bakacaksınız. “Girişimcilik Destek Programına”, size uygun bir alanda katılacaksınız. Bu programı tamamladıktan sonra, başlatmayı ve KOSGEB‘e vermeyi planladığınız alan için bir proje hazırlarsınız. KOSGEB projenizi yatırım için uygun görüyorsa, işinizi hibe desteği ile kurmanıza izin verecektir.

Toplu Fon Desteği (Kickstarter ve Crowdfunding Yöntemleri)
Aynı zamanda ini kickstarter sermaye ve ri crowdfunding olarak da bilinen kitlesel fon desteği, sermaye sahiplerini yatırım için iş fikirleriyle bir araya getiriyor. Toplu fon desteği iki şekilde çalışır. Birincisi, işletme sahibini ve işletme fikri sahibini bir araya getirmek; diğeri bağış yöntemidir.

Kitlesel fonlama: Toplu finansman desteğinden yararlanmak için, işletme fikrinizi bu amaç için oluşturulan web sitelerinden birine yüklersiniz. Ayrıca iş fikriniz için ne kadar sermayeye ihtiyacınız olduğunu da belirtirsiniz. Bu işletme fikri sermaye sahipleri tarafından okunur ve iş fikrinizi yatırım için uygun görürlerse, size Toplu Fon Ajansı aracılığıyla ulaşırlar ve kabul ederseniz size sermaye sağlanacaktır. Toplu Fonlama Desteği aslında işletme fikrinin sahibini ve sermayenin sahibini bir araya getiren bir sistemdir. Ülkemizde de kitlesel fon desteği yürürlüğe girmiştir.

Kickstarter Metodu: Toplu fon desteğinin ikinci yolu, bağış metodudur. Bu yöntemde çalışmanızı çevrimiçi olarak bu işletmeyle ilgili web sitesine yüklersiniz. İş fikriniz takdir edilirse, dünyanın dört bir yanındaki insanlar bu projenin gerçekleşmesi için bağışta bulunuyorlar. Topladığınız para ile işinizi hayata geçiriyorsunuz. Elbette, bu bağışın nasıl kullanıldığı ve projenin gerçek olup olmadığı, bağış hizmetini yürüten web sitesine sahip olan şirket tarafından takip ediliyor. Tüm dünyada Kickstarter, 90.000 proje sahibine sermaye desteği sağlamıştır.

Kuluçka Destek Merkezleri

Türkiye’deki yatırımlarınız için para bulmanın bir başka yolu da Kuluçka Merkezleri. Burada yumurtadan çıkarken tavuk çiftlikleri anlaşılmamalıdır. Buradaki tarama ifadesi, işletme fikriniz henüz tamamlanmadığı için kullanılır. Yani iş fikriniz hala yumurta aşamasında ve bir süre sonra iş fikriniz piliç gibi büyüyecek ve büyüyecek. Kuluçka merkezleri, iş fikrinizin gelişimi, ofisin varlığı, çalışma koşullarının planlanması gibi teknik bilgi desteğinin yanı sıra finansal destek bulmanıza yardımcı olan işletmelerdir.

Türkiye’de bulunan Kuluçka Destek Merkezleri. Bu kuluçka merkezleri temel olarak teknoloji fikirlerine odaklanmaktadır. Türkiye’deki inkübatör destek merkezlerinden ayrılmadan önce aşağıdaki gibi özetlenebilir.

ARI Çekirdek (İstanbul)
Avea Labs (İstanbul
Bilkent Cyberpark (Ankara)
Enkuba (Ankara)
Embryonix (İzmir)
Etohum (İstanbul)
Endeavor (Yurtdışı, İstanbul
Girişim Fabrikası (İstanbul)
Hacettepe Üniversitesi TTM (Ankara)
Hayal Et (İstanbul)
Inovent (İstanbul)
Inventram (İstanbul)
KOSGEB Girişimcilik Destek Programı (Türkiye geneli)
Metutech – ATOM (Ankara)
Seedcamp (Yurtdışı)
Startup Labs (Yurtdışı)
Teknogirişim Sermayesi Desteği (Türkiye geneli)
Turkish Spark (Yurtdışı)
Turk Tech Net (Yurtdışı)
Viveka (Ankara)

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Hibe Desteği

Teknoloji alanında bir iş fikri olan herkes, Türkiye’nin teknoloji geliştirme fikrini destekleyen her türlü donanım ve yazılımın katma değeri konusunda eşsiz, genişletilebilir, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’nın kapılarını açmaktadır. TTGV bağımsız bir girişim sermayesi fon yöneticisidir ve teknoloji alanındaki kişi ve şirketlere destek sağlamayı amaçlamaktadır.

İTÜ Tekno Arıkent

Bilgiyi teknolojiye dönüştürmeyi ilke edinen İTÜ Tekno Arıkent, mükemmel fikirleri hayata geçirmeyi ve teknoloji alanında finansal destek sağlamayı vaat ediyor. İTÜ Tekno Arıkent’in maddi desteğinden yararlanmak için başvurunuzu teknoloji alanında yapmanız ve Tekno Arıkent’e başvurmanız gerekmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.