HABER DETAYI

10 Mayıs 2019 03:34

Havacılık ihracatına Destek

Havacılık ihracatına Destek

Ticaret Bakanlığı, katma değeri yüksek sektörlerde ihracatı artırma çalışmaları kapsamında, önde gelen Türk firmalarını ve Türk tedarikçi firmalarını bir araya getirmeye devam ediyor.
Bakanlık bu yıl ihracat destek bütçesini 3 milyar liraya çıkardı ve yerli firmaların ileri teknoloji ürünlerinde uluslararası pazarlara açılmasını ve ihracatlarını artırma çabalarını hızlandırdı.

Yüksek teknolojili Türk şirketlerini küresel şirketlerle buluşturmayı hedefleyen Bakanlık, yarın “Havacılıkta Tedarik Zinciri ve İhracat Konferansı” düzenleyecek.

Konferansta, AS 9100 sertifikası almış şirketleri ve Ticaret Bakanlığı desteğiyle sektördeki önemli STK temsilcilerinin yer alacak.

Etkinlik sırasında, şirketler ABD’li endüstri uzmanları tarafından küresel şirketlere nasıl tedarikçi olabilecekleri konusunda bilgi verilecek ve Bakanlığın Küresel Tedarik Zinciri Desteği (KTZ) ile ilgili bilgiler paylaşılacak.

İHRACAT HAZIRLIĞI İÇİN KZZ DESTEĞİ

2017 yılında Bakanlığın başlattığı KTZ desteğiyle, otomotiv, havacılık ve makine gibi katma değeri yüksek sektörlerde faaliyet gösteren Türk şirketleri, makine, teçhizat, donanım, yazılım, belgelendirme ve küresel şirketlerin tedarik havuzlarına girerken karşılaştıkları müşteri ziyaretleri.

Şu ana kadar Bakanlığın bahsi geçen desteğinden 58 şirket faydalandı, program kapsamında verilen destek miktarı 1 milyon dolara kadar çıkabildi.
Ticaret Bakanlığı üç aşamayı desteklemektedir: ihracata hazırlık, pazarda tanıtım ve markalaşma ve bir şirketin ihracat sürecine yönelik teşviklere özel dikkat gösterilmektedir. KTZ destekleri havacılık gibi katma değeri yüksek sektörlerde ihracata hazırlık konusunda da önemlidir.
taşıma.

Öte yandan, havacılık sektöründeki Türk şirketlerinin küresel şirketlere tedarikçi olmaları için ön şart olan AS 9100 sertifikasının alım süreci Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

Ur-Ge projeleriyle Bakanlık, sertifika alımını kolaylaştırmak için danışmanlık hizmetlerinin yüzde 75’ini destekliyor. Ayrıca, sertifikanın alınması sırasında katlanılan maliyetlerin yüzde 50’si, Piyasaya Erişim Belgelerinin desteğiyle şirketlere bağışlanmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.