HABER DETAYI

7 Mart 2020 19:47

Girişimciler için Başarı Dersi

Girişimciler için Başarı Dersi

Benjamin Franklin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kurucu Babalarından biriydi. Ünlü bir bilge olan Franklin, tanınmış bir yazar ve yazıcı, siyaset teorisyeni, politikacı, postane müdürü, bilim adamı, mucit, yerelci, hükumet yetkilisi ve diplomattı.

Buluşları arasında paratoner, bifokal cam gözlükler ve Franklin ocak yer alıyor. Franklin, ilk halk kütüphanesini inşa etmekten, karşılıklı sigortanın ilk destekçilerinden biri olan Philadelphia’da itfaiye örgütlenmesinden sorumluydu ve Atlantik okyanusunu sekiz kez geçti. Hayatı boyunca sürekli kendini geliştirmeye çalıştı.

İşte “Amerika’nın Kurucu Babası” Benjamin Franklin’den girişimciler için 10 başarı dersi:
1. Kazananlar erken kalkar
Franklin şafaktan önce her gün uyanık olurdu, çünkü sabahın erken saatlerinde sessiz yalnızlığın kendinizi sakinleştirmek, hedeflerinizin ve yaşamınızın yönünü düşünmek için en iyi zaman olduğunu biliyordu. Kahvaltıdan önce 3 saatini kitap okumak, ders çalışmak ve ertesi güne hazırlanmak için harcayacaktı.

Her sabah yıkayabilir, giyinebilir, kahvaltı edebilir, faydalı kitaplar okuyabilirsiniz, acele etmeden, stres olmadan ve kimse sizi kolayca rahatsız etmez, metin yazmaz, telefonda arama yapamaz ve dışarıda çok fazla araba sesi duymazsınız .

2. Plan
Az önce belirttiğimiz gibi, Franklin her sabah plan yapardı. Bu, bir kağıda yapılacaklar listesi yazmak kadar basit olabilir. Hedeflerinizi ve sorumluluklarınızı öncelik ve eylem adımları sırasına göre düzenlediğinizden emin olun.

3. Öğrenmeyi asla bırakmayın
Franklin’in her zaman öğrenmek için üzerinde çalıştığı yeni bir şey vardı. Her zaman bilgi ve becerilerini geliştirmeye çalıştı.

4. Rutin iyi bir şeydir
Franklin her zaman planlarına sadık kaldı çünkü sağlıklı alışkanlıkların ve rutinlerin faydalarını biliyordu. Hayatının çoğunu büyük fikirlere, politik ve bilimsel çabalara harcamakla birlikte, her zaman sıkı bir çalışma programına bağlı kaldı.

Günde 8 saatini elektriğin doğasını araştırarak ya da uluslar arasındaki barışı müzakere ederek geçirecekti.

5. Hatalardan öğrenin
“Hatalardan korkma. Başarısızlığın ne olduğunu öğreniyorsunuz. Pes etme. “- Benjamin Franklin

Başarı, işleri doğru yapmaktan gelir ve işleri doğru yapmak genellikle ilk hatanın sonucudur. Başarıya giden yol hatalar ve başarısızlıklarla kaplıdır, savaşmaya devam edin. Başarılı insanlar çok fazla hata yaparlar, ama pes etmezler, hedeflerine ulaşana kadar savaşmaya devam ederler.

6. İzlenimlerinizi bırakın
“Birçok insan yirmi beş yaşında ölüyor ve yetmiş beşe kadar gömülmüyor.” – Benjamin Franklin

Henüz ölmediyseniz, en iyi günleriniz önünüzdedir.

7. Hayatınızın tüm sorumluluğunu kabul edin
Benjamin Franklin fakir bir ailede dünyaya geldi. Genç yaşta kendi işini kurdu ve sabaha kadar çalıştı. İyi para kazanmaya başladığında bile masraflarını artırmadı, akşamı tatlı şerbetine daldırarak ekmeği yedi ve kahvaltıda kalan bayat ekmeği bir bardak su ile yedi, bu şekilde hayatta kal, şömineli bir ev satın alma gücüne sahip olsa bile paltosuyla soğuk evinde uyu.

8. İnsanları ikna etmeye çalışırken egonuzu bir kenara koyun
Yetenekli bir argüman olan Benjamin Franklin, insanların onu kabul etmesini sağlamak için entelektüel gücü kullanabilir.

Tartışarak diğer tarafı yenemezsiniz, ancak diğer taraftaki insanlara hoşgörü ile katılıyormuş gibi davranabilirseniz, tartışmayı kaybetmiş gibi hissetmemeye karar verebilirler ve sizinle anlaşmaya karar verebilirler.

Eğer uzlaşırsan kaybedersin, uzlaşırsan kazanırsın.

9. Aile, arkadaşlar ve eğlence için zaman ayırın
Aileniz ve arkadaşlarınızla zaman geçirmek, müzik dinlemek, eğlenmek ve hayattan zevk almak, Franklin’in programının bir parçası kadar önemliydi. Belki onun programından bile daha önemliydi. En büyük başarının mutlu olduğunu ve mutluluğun hayattaki küçük şeyleri takdir etme meselesi olduğunu biliyordu.

10. Sabırlı olun
Franklin’in emekli olmadan önce her gece yaptığı son şey duraklamak, geriye bakmak ve kendine, “Bugün yaptığım iyi şey ne?” Diye sormaktı. sormaktı. Öğrenmek, geliştirmek ve daha iyi bir insan olmak için kendini, kararlarını ve davranışlarını incelemek için zaman ayırması gerektiğini biliyordu.

“Bugün neyi yanlış yaptım?” Diye sordu Franklin. diye sormazdı. Kasten yaptığı doğru şeye, yaptıklarına ve ilerlemeye odaklanmıştı. Bu şekilde, hatalarınızın sizi ezmesini önleyebilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.