HABER DETAYI

23 Nisan 2020 18:11

Doğru Konuşmanın Üç Temel Avantajı

Doğru Konuşmanın Üç Temel Avantajı

Birinin söylediklerini tam olarak duymak için kaç kez zorlandınız? Belki de hoparlörün yeterince yüksek olmamasıydı; ancak daha sıklıkla, konuşmacının net bir şekilde konuşamamasından kaynaklanmaktadır. Kendinden emin bir konuşmacı olmak istiyorsanız, telaffuzunuzu, net ve doğru almanın avantajlarını göz ardı etmeyin.

İşte bunu yapmanın üç temel avantajı:

# 1. Doğru Telaffuz , birinin adını, bölgesel konumunu veya benzersiz terminolojiyi bildiğinizi göstermek için gereklidir. Sunum yapmadan, bir podcast, radyo, video veya televizyonda konuşmadan veya birisiyle röportaj yapmadan önce bir kelimenin nasıl telaffuz edildiğinden en ufak bir şüpheniz varsa daima ilk önce kontrol edin.

Örneğin, geçen gün Toronto, Ontario’dan ulusal bir radyo programı dinlerken, yayıncı yakındaki bir kırsal kasaba olan Elmira’nın adını yaklaşan bir röportaja girerken birkaç kez yanlış anladı. Gerçek röportaj gerçekleşene kadar nihayet telaffuzu düzeltmedi; Neyse ki, bu hatada herkesin eğlence rahatlamasına.

Yanlış telaffuz, özellikle yol veya trafik raporları veriyorsanız ve sokak adlarını yanlış kullanıyorsanız, dinleyicileriniz için büyük bir etkiye sahip olabilir. “Cadde” yerine “Yol” demek bile kafa karışıklığı yaratabilir ve dinleyicileri yanlış alana yönlendirebilir.

Bu hatalar profesyonel bir konuşmacı olarak size geri tepebilir. Ancak, iyi telaffuz becerileriniz varsa, size gülülmez; daha ziyade hayran olun.

# 2. Kelimelerinizin başlangıcı ve bitişi ile Açık İfadeler , kitlenizin mesajınızı daha iyi anlamasını sağlar. Konuşma kaslarınızı birkaç egzersizle ısıtmak, artikülatörlerinizi (dudaklar, dişler, dil, ağız, damak, çene) en iyi formda tutacaktır.

Sesinizi daha yüksek sesle yansıtmak için diyafragmatik nefes almayı kullanın. Ayrıca, partneriniz olarak açıkça konuşmak için mırıldanmaktan kaçınmak için ağzınızı açın. Dinleyicileriniz, kelimelerinizin doğruluğu nedeniyle konuşmanızın içeriğine daha özenli hale gelir.

3.. Artan Güven , iyi eklemleme becerilerine sahip olmanın sonucudur. Teslim hızınız artacak. Kitleniz, özgüveninizi artırmak için size olumlu geri bildirimler verecektir. Hepimizin istediği bu değil mi?

Açıkça konuşup konuşmadığınızı belirlemek için kendinizi kaydedin. Değilse, şimdi dinleyicilerinizi çekmek için konuşma netliğinizi geliştirmeye odaklanma zamanı.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.